Bylinná encyklopedie

Amaranthus - Laskavec

Tuto plodinu povznesli na výslunní již staří Inkové a Aztéci.

Obsahuje zejména ty složky, kterých jsou ostatní plodiny prosté. Vápník, o 1/3 více vlákniny, než zrno pšenice, dvakrát více železa a hořčíku. Vysoký obsah bílkovin, tuků, minerálních látek a dokonce i lyzinu. Má vysoký podíl mastných kyselin - linoleová. Plodina neobsahuje lepek.

Amarant je jednou z nejstarších rostlin, kterou lidstvo využívalo. Již před tisíci lety sloužila jako hlavní potrava v Jižní Americe, stejně jako oběti bohům. Dlouhou dobu byl Amarant považován i za posvátný. Inkové a Aztékové věřili, že je zdrojem veliké síly. Španělským dobyvatelům bylo pěstování zakázáno. Ničila se jim amarantová pole, aby domorodým kmenům ,,nebrali jejich náboženství a zdroj energie“.

Název pochází z řečtiny: Amaranthus znamená "nesmrtelný" nebo "neuschnout." Amarant se botanicky neřadí mezi ostatní obiloviny, nebo traviny, ale skupina rostlin Amarant, je označována jako pseudo-obilniny, nebo ovoce. V mnoha klimatických oblastech světa je používána stejně jako listová zelenina.

Je to velmi produktivní a nenáročná rostlina. V závislosti na podmínkách je během půl roku vysoká od 50 cm do dvou metrů. Potom má velice mnoho drobných semen. S dostatkem vody dobře roste i ve velmi vysokých horských oblastech. Nejvíce pěstované odrůdy nejsou ale mrazuvzdorné.

Aronia - Černý jeřáb, Temnoplodec

Purpurové, téměř černé plody Aronie, jsou spolu s ostružinou, bezinkou, borůvkou, černým rybízem, trnkou, krušinou a šípkem považovány za nutričně hodnotné bobuloviny v naší kultuře. Pro vysoký obsah červeného barviva a flavonoidů má zvláštní postavení mezi ostatními plodinami.

Všechny bobule mají silné preventivní vlastnosti. Červená barviva v hroznech, které se nazývají antokyany, jsou považovány za zdraví podporující látky.

Antokyany (řecky "anthos" = květ, květina, "kyaneos" = tmavě modrá). Ve vodě rozpustné rostlinné pigmenty, které jsou přítomny téměř ve všech vyšších rostlinách a dávají květinám a plodům, červené, fialové, modré nebo modročerné zbarvení. Podle vědeckých studií jsou antokyany ochranné látky proti degenerativním onemocněním kardiovaskulárního systému, kloubů, očí, kůže a ledvin. Mají antioxidační potenciál, tj. schopnost vázat volné radikály.

Ten má za následek sladkokyselou chuť, stejně jako nezralé borůvky. Čerstvé šťávy voní mírně nahořkle a mandlovitě. Šťávy z bobulí je obvykle kolem 80%. Původem je ze Severní Ameriky. Dnes je již pěstovaná v Evropě, především ve Skandinávii a východní Evropě. Největší rozvoj rostlina zaznamenala ve 20.století.

Je méně známá než borůvky, nebo brusinky. Přesto obsahuje mnohem více barviv a má mnohem větší léčebné účinky.

Od 1.srpna 2006 je v Německu realizován výzkumný projekt, který zkoumá léčebné vlastnosti Aronie. Zejména jako prevenci proti rakovině a její nutriční vlastnosti. Projekt se dále zaměřuje například na: žaludeční záněty, střevní onemocnění, onemocnění jater, žlučníku a kůže. Alergie, Diabetes, močové problémy, krevní sraženiny, kardiovaskulární onemocnění . Z dětských nemocí třeba spála a spalničky.

V ruské lidové medicíně je také považována za léčivou rostlinu. Používána byla jako všestranný tradiční lék hlavně proti střevním a kožním nemocem, infekci močových cest a vysokému krevnímu tlaku. Aronie je bohatá zejména na vitamín P a stopové prvky jako je železo a jód.

Obsahuje také vitamíny rozpustné v tucích, hlavně A, E a K. Ve vodě rozpustné: B1, B2, B6, B9, B12, C, H.

Zdroj: Příroda a léčení, 11/2006, Autor: Renata Petra Mehrwald

Pískavice - Řecké seno

Pískavice řecké seno podporuje tvorbu krve, zlepšuje funkci pokožky, vlasů a posiluje tělo.

Tato rostlina byla hojně používána také ve staré Číně.

Kopřiva dvoudomá (Hořící židle)

Rostlina velice známá, podporuje krevní oběh, diuretikum. Kopřivy obsahují cenné minerály a stopové prvky, Flavonoidy (0,6%), glykosidy, rutin, také obsahuje mnoho minerálních solí, karoten (provitamin A) a vitamin C. Mají vysoký obsah chlorofylu a železa.

Historie: Léčebný účinek kopřivy ve starověku byl znám i Řekům. Dokonce i středověké herbáře hovoří o silných léčivých účincích v podrobnostech. Ženy používaly různých výluhů a přelivů k lesku na vlasy.

Patočnice lékařská - Řeřicha

Ve starověku byla považována za afrodiziakum, podporuje chuť k jídlu, stimuluje metabolismus, diuretikum, napomáhá při léčbě s cukrovky.

Zevně aplikovaná působí jako tonikum na pokožku.

Dříve byla hojně využívána pro vysoký obsah vitamínu C. Obsahuje třísloviny, vitaminy A, B1, B2, C a E, minerály jako železo, jód, fosfor a vápník.

Kopr

Je používán v lidové medicíně již po dlouhou dobu.

Semena kopru působí proti nadýmání a stimulují chuť k jídlu. Mají mírně močopudné účinky a podporuje tvorbu mléka kojících matek. Má antibakteriální účinek. Zvýrazňuje aroma (omáčky, polévky, pomazánky).

Kopr byl znám jako koření a léčivá bylina již mezi Egypťany a Řeky. Byl nalezen v hrobech faraonů.

Marshmallow Root - Ibišek (Proskurník lékařský)

Proskurník (Althea officinalis) je vytrvalá, chlupatá trvalka, až 1,5 m vysoká. Má vysoký obsah škrobu. Dále obsahuje třtinový cukr, pektin a mnoho minerálních látek. Listy a květy obsahují méně účinných látek, než kořen.

Používal se již od starověku jako léčivá rostlina. Jeho extrakty proti zánětům v těle (žaludek, střeva, ústa a krk) a externě na kůži a sliznice. Patří do rodiny Sléz (Malva).

Botanický název Althaea pochází z řeckého slova a znamená léčit. Slovo pochází z řeckého sléz Malakos - měkká a uklidňující.

Ibišek je vzpřímená, vytrvalá travní rostlina se silnými stonky. Dosahuje výšky 60 až 150 cm. Je cennou rostlinou pro včely. Divoce roste v pouštní oblasti jižního Ruska a Kazachstánu. Na Západě se šíří v jižní Evropě z Balkánu do Itálie a vyskytuje se i na Pyrenejském poloostrově. Vyskytuje se na slunečných místech, nebo v jílovitých půdách.

Lidé dříve vykopávali kořeny, které nejprve uvařily a pak dále upravovali. Květy a mladé listy mohou být konzumovány v salátech. Kořen obsahuje asi 10 až 20% pryskyřic (květy 5 až 9%), složených převážně z polysacharidů. Dále obsahuje až 16% pektinu a až 37% škrobu, stopy silice, mastných olejů a tříslovin.

Má uklidňující vlastnosti, inhibuje aktivitu řasinek v průduškách, proto se stále používá při kašli. Léčivé vlastnosti byli známy již v 9.století př. n. l. Kořen byl tehdy drcen na prášek, který býl využíván na bolesti v krku nebo při kašli. Jako sušený se dával na žvýkání při prořezávání zubů, byla to nejstarší "sladká pochoutka". Používal se i při střevním kataru, záznamy hovoří o použití i při onemocnění kůže.

Zelené výhonky ječmene

Příroda vybavila mladé trávy a obiloviny velikým množstvím cenných vitamínů, bílkovin, minerálů, stopových prvků, enzymů a fytochemikálijí. Je zde koncentrovaná jedinečná životní síla a energie k vybudování a růstu silné, robustní a zdravé rostliny.

V listech je energie ze slunce a půdy přeměněna na živiny, které pes může přijmout.Chlorofyl příznivě ovlivňuje zdraví.

Tráva z ječmene obsahuje téměř všechny základní vitamíny potřebné organismem k udržení biochemických procesů. Má antiseptické vlastnosti, může ulehčit od anémie a apatie.

Bylo zde již zaznamenáno přes 20 enzymů.

Enzymy jsou nezbytné jako bio-katalyzátory pro všechny metabolické procesy. Vzácný enzym superoxiddismutáza (SOD), je v ječmeni obsažen ve velkém množství, působí jako antioxidant v těle, ničí volné radikály a zpomaluje proces stárnutí mozku.

Minerály jsou nezbytné pro buněčné struktury a nezbytné pro činnost enzymů a vitaminů. V ječmeni je například selen, zinek, hořčík, sodík, vápník, železo. Obsahuje také téměř všechny základní esenciální aminokyseliny, jako jsou valin, lyzin, leucin, isoleucin, fenylalanin, threonin a methionin. Bílkoviny jsou základním stavebním materiálem buněk a tkání. Ječmen je zpracován na prášek a pochází většinou z půdy bohaté na přírodní živiny v Austrálii nebo v USA. Mladá tráva se sklízí v době optimální hustoty a koncentrace živin.

Ženšen

Je nejznámější a nejstarší čínská bylina, která je používána po 7000 roků.

Účinné látky napomáhají krevnímu tlaku, jsou antibakteriální, působí proti infekčním virům a houbám.

Kořen ženšenu dodává tělu novou energii.

Dalším efektem je zvýšení koncentrace a paměti. Kořen ženšenu posiluje imunitní systém. Tělo je tak lépe chráněno před onemocněním.

Ženšen má regulační účinek na krevní tlak a současně vede k posílení kardiovaskulárního systému.

Dlouhodobý příjem ženšenu ve straně znamená i detoxikační funkci jater a posílení organismu, rychlejší zotavení po nemoci.

Ženšen stimuluje metabolismus buněk, a tím poskytuje zvýšenou produkci energie. Ženšen má pozitivní vliv na mozek a aktivuje mozkovou činnost.

Zvyšuje schopnost koncentrace, paměti a odolnost vůči stresu.

Oves

Ovesná zrna jsou bohatým zdrojem bílkovin a tuků. Dále lecitinu, uhlohydrátů, fytosterolů, vitaminu A, vitamínu B1, B2, B6, E a K, niacinu, biotinu, kyseliny listové, vápníku, fosforu, železa, kobaltu, měďi, manganu, zinku, hliníku, draslíku, sodíku, hořčíku, síry, chlóru, bóru, křemíku.

Pěstování ovsa sahá až do doby bronzové. Pravděpodobně je původem z Asie. Oves byl hlavní cereální potravinou ve středověku.

Šípky (Rosa Canina)

Šípek je rostlina, která má mnoho plodů, které jsou kyselé a bohaté na vitamíny, zejména vitamín C (kyselina askorbová), ale také vitamín A, B1 a B2 a sklízí se v pozdním podzimu.

Plody jsou pokryty jemnými chloupky, které způsobují svědění kůže. Z tohoto důvodu se semena nekonzumují přímo, ale zpracovávají se dál (sušení, pyré, džem, omáčky, čaje, dochucení masa, ovocné víno...).

Vyskytují se v:Europa, Asien, Südamerika, Nordafrika Evropě, Asii, Jižní Americe, severní Africe

Podporuje chuť k jídlu, používá se při revmatismu. Ze semen se získává olej, který se používá pro péči o pleť. Prášek ze semen byl využíván při artróze a taktéž podporuje chuť k jídlu.

Proso

Proso obsahuje mnoho minerálů a stopových prvků, včetně hořčíku, draslíku, železa, fluoru a křemíku. Fluorid posiluje zubní sklovinu a přispívá k zachování zdravých zubů. Křemík ve formě křemene je důležitý pro zdravou kůži, vlasy a nehty. Proso tak má pověst jako "zkrášlovadlo".

Ve starověku a středověku byly různé druhy prosa nejčastěji pěstovanou plodinou. V současné moderní době bylo v Evropě díky dovozu brambor a kukuřice téměř úplně vytlačeno. V himálajských oblastech se z prosa vaří slabé alkoholické pivo. Již řecký filozof Pythagoras doporučil proso pro posílení zdraví a síly.

V mnoha oblastech Afriky a Asie, jsou různé druhy prosa běžnou potravinou, ale u nás jej stále více nahrazuje kukuřice a jiné obiloviny…..!!!!!

Svízel - Mařinka vonná (Galium verum)

Vytrvalá bylina dosahující výšky až 1 metr. Roste v lesích i na loukách. Květy mají vůni medu.

Stejně jako ostatní rostliny rodu svízel obsahuje i tento druh syřidla, která se používají při výrobě sýrů.

Ve Skotsku se tento druh rostliny stále používá i jako barvivo.

Má močopudné vlastnosti, používá se při odstraňování žlučových a ledvinových kamenů.

Libeček (Levisticum officinale)

Známý jako bylina Maggi.

Aromatické koření k regulaci trávení, ale byl také využíván jako afrodiziakum, nebo v porodnictví.

Libeček je pravděpodobně z Blízkého či Středního východu, možná z Persie. Odtud se přes Středozemní moře dostal do Evropy.

Libeček je trvalka. Celá rostlina voní a je aromatická. Rozvětvený stonek je fialový a zelený. Nažloutlé až světle zelené květy jsou nenápadné.

Doba květu je od června do srpna. Hnědé plody jsou 5 až 7 mm dlouhé a 3 až 4 mm široké. Plody dozrávají od srpna do září.

Čerstvé listy libečku se používají v kuchyni. Chuť připomíná celer, ale je ostřejší a drsnější. Kořen a semena jsou také aromatické, ale spíše se používají v medicíně.

Pampeliška - Smetanka lékařská

Pampeliška má vysoký účinek při čištění krve a pomáhá s dnou, žlučníkem, při onemocnění jater, ledvin, revmatismu, onemocnění krve, kožních chorobách, při ztrátě chuti k jídlu, zácpě, obezitě, stárnutí, cukrovce.

Používaná byla arabskými lékaři (Avicenna) a najdeme ji jako doporučovanou i v Řeckém herbáři ze 16.století.

Suší se na slunci.

Ostropestřec mariánský (milk thistle)

Je nejen léčivá rostlina, ale také velmi krásná a dekorativní rostlina v zahradách.

Ostropestřec mariánský je až 1,5 m vysoký a má velké, tmavě zelené listy, které mají ostré trny na jejich okrajích. Květy jsou červeno-fialové.

Bodlák byl pěstován ve středověku v německých klášterních zahradách.

Pro lékařské účely se dnes používají hlavně plody.

Zralá semena se sklízejí od srpna. Ostropestřec mariánský je považován za nejúčinnější přírodní lék pro regeneraci jater.

Tato až 150 cm vysoká bylina je původem z jižní Evropy, jižního Ruska, Malé Asie a severní Afriky.

Léčivou látkou je silymarin a má ochrannou funkci zejména u jater, jaterní tonikum, detoxikuje a stimuluje žluč. Účinný i při otravách (např. způsobené konzumací hub Amanita). Sylimarin změní strukturu vnější buněčné membrány hepatocytů tak, že toxin nemůže proniknout do buňky.

Klinické studie také prokázaly úspěch v prevenci rakoviny kůže a rakovině prostaty.

Další např: gastrointestinální poruchy, migrény, kinetózy, křečové žíly.

Stále více se používá i jako krmivo pro dobytek.

Olivový olej

Bylo by obtížné nejmenovat rostlinu s větším historickým významem pro Středomoří, kterou je olivovník.

Pěstuje se zde již tisíce let a všude ve světě je nedílnou součástí stravy. Olivový olej, zejména panenský olivový olej, je čerstvý, lisovaný, nekvašený produkt přírody a obsahuje velké množství strukturně různých složek.

Obsahuje zejména vitaminy (tokoferol), fenoly, uhlovodíky, steroly. Tyto látky jsou odpovědny za jedinečnou chuť a aroma oleje, jeho stabilitu a také zdravotní výhody. Tento olej je zdravý, protože vysoký podíl mono nenasycených mastných kyselin a má pozitivní vliv na kardiovaskulární systém a metabolismus tuků.

Extra panenský olivový olej posiluje imunitní systém. Pigmenty, jako jsou chlorofyl, mnoho různých vitaminů, aromatických látek a významné množství antioxidantů, které zpomalují proces stárnutí.

Rozmarýna

Má povzbuzující chuť k jídlu, pomáhá při zažívacích potížích jako je nadýmání a otocích. Podporuje kardiovaskulární systém, stymuluje krevní oběh.

Byl slavný již v 16.století, kdy z čerstvých květů rozmarýnu, spolu s alkoholem, byla destilována pro tehdejší krále tekutina. Měla napomoci od dny, ochrnutí. Dnes se používá jako antioxidant a v kuchyni.

Měsíček lékařský

Okvětní lístky měsíčku lékařského mají antiseptické účinky a podporují hojení ran.

Stimulují metabolismus a podporují trávení.

Šalvěj

Je lékem proti nadýmání a křečím, proto se používá u poruch trávicího traktu. Má uklidňující účinky, antiseptické vlastnosti a podporuje chuť k jídlu.

Posiluje imunitní systém a pomáhá kontrolovat hladinu tuků, cévní a relaxační účinek. Dále se využívá při ateroskleróze.

Asijské studie ukázaly i pomoc v boji s Alzheimerovou chorobou.

Medicína starověku a středověku šalvěj používala často. Například v Číně a Keltové věřili, že mohou díky této rostlině přivést mrtvé zpět k životu.

Rakytník řešetlákový

Rakytník - Citron severu

Přezdívku si vysloužil díky vysokému obsahu vitamínu C.

Patří do rodiny olejnin. Velice rozšířený je ve střední Asii. Roste po celém mírném pásu a slouží i jako okrasný keř. Je trnitý a rozeznáváme samčí a samičí rostlinu. V Německu existuje rezervace pouze pro tyto keře.

Sklízíme pouze bobule.

V lidové medicíně má využití při ztrátě chuti k jídlu, jarní únavě, krvácení z dásní, hojení ran, vředů, gynekologická onemocnění, léčba poškozené kůže z ozáření a popálenin. Řešetlák je používán k výrobě léků a pro další farmaceutické účely. Také k výrobě domácích sirupů, zavařenin.

Celer

Lidová medicína využívala celeru naříklad při: onemocnění ledvin a močového měchýře, dně, revmatismu, chronickém plicním onemocnění, kašli, astmatu, nervové slabosti, ztrátě chuti k jídlu, při nutričním nedostatku, špatné menstruaci, obezitě, plynatosti, žaludeční slabosti. Celer má také příznivý vliv na krevní oběh.

Celer byl symbolem radosti a krásy. Ŕekové naopak viděli v celeru symbol smrti a smutku, o 200 let později sloužil zase jako symbol vÍtězství a triumfu. Ve starém egyptě ho najdeme u hrobek faraonů.

Spirulína - zelená mořská řasa

Spirulína je hojně využívaná po staletí jako dopněk stravy, při přípravě pokrmů a dnes je využívaná i v moderní farmacii. Setkáme se s ní u němců, japonců, francouzu, američanů, ale i rusů. Slouží například při onemocnění AIDS, podporuje trávení a spánek, imunitní systém, reguluje krevní tlak, podporuje zdraví a vitalitu, využití našla i v Rusku u lidí po ozáření. Obsahuje cenné vitamíny, minerály, chlorofil, enzymy, má nejvyšší obsah bílkovin ze všech přírodních potravin.

Předpokládá se, že zelené řasy byly prvními organismy, které začaly naší planetu obývat. Přizpůsobily se tehdy nelítostné a drsné krajině. Dnes je můžeme najít ve velice rozličných podmínkách. Najdeme je u velice horkých pramenů a vřídel, i ve slaných vodách.

Nyní se pěstují i komerčně.

Dnes má uplatnění při redukujících dietách u lidí a podává se běžně jako dolněk stravy mnoha zvířatům.

Spirulína byla v minulosti ,,lovena“ síty, nebo do slamněných nádob. Sušila se ve větru na slunci a brzo se přidala k ostatnímu zboží kupců, jako bylo koření,káva, nebo látky..

Sladký brambor

Sladké brambory (Ipomoea batatas) jsou popínavé rostliny, se sladkými hlízami a jsou to jedny z nejvíce výživných zelenin v mnoha částech světa.

Původ mají sladké brambory v Jižní Americe, hlavně v oblasti Peru. Sladké brambory lze považovat za jednu z nejstarších zelenin. V peruánských hrobech byly nalezeny pozůstatky, které byly datovány na dobu před 10.000 lety..

Hlíza je jedním z nejbohatších zdrojů přírodního vitamínu A (ve formě beta-karotenu), vitamínu C, hořčíku, mědi, vitamínu B6, draslíku a železa. Obsahují důležitou vlákninu, ale žádný tuk.

Jsou významným antioxidantem.

Využívají se hojně v boji proti cukrovce.

Topinambur hlíznatý (židovské brambory)

Pocházejí z Indie, USA a jsou ceněny pro vysoký obsah inulinu obsažený v hlízách.

Název topinamburů je odvozen od jména jihoamerického indiánského kmene Topinambů, od nichž je v 16. století získali francouzští námořníci a kolonisté v Brazílii. Odtud se plodina dostávala do celého světa.

Hloh

Používá se hlavně při onemocnění srdce a krevního oběhu a to s velkým úspěchem. Dále při nadměrném stresu a při stresem vyvolaných srdečních potížích. Nebyly zaznamenány žádné vedlejší účinky.

Tyto léčivé účinky byly známy již Keltům.

Ti rovněž věřili že má moc proti zlým kouzlům.